Prix concours national Noël dans le monde francophone-IV e édition Craiova, 14-15 décembre 2015

 

Sectiunea ‘’Sketch’’

CLS V -VI

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. coordonator Premiul
1 Contes de fées de Nöel C.N. ‘’Fratii Buzesti’’ a VI-a Silvia Durand Premiul I
2 Sur les traces de Nöel C.N. ‘’Carol I’’ a V-a Alina Ioanicescu si Mihaela Vasilcoiu Premiul I
3 Entretien avec l’hiver C.N. ‘’Fratii Buzesti’’ a VI-a Silvia Durand Premiul al II-lea
4 Les lutins du Père Nöel Scoala ‘’Brabova’’ a VI-a Raluca Calin Premiul al II-lea
5 Le vrai Nöel Scoala Gimnaziala ‘’Mircea Eliade’’,Craiova a VI-a Anca Radulescu Premiul al III-lea
6 Rêve d’amour et de bonheur C.N. ‘’Fratii Buzesti’’  a V-a Silvia Durand Mentiune
7 Papa Nöel et ses lutins Scoala Gimnaziala ‘’Elena Farago’’  a V-a Virginica Babolacu Mentiune

 

CLS VII -VIII

 

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. coordonator Premiul
1 Les souvenirs C.N.’’Fratii Buzesti’’ a VII-a Sivia Durand Premiul I
2 L’histoire de Nöel C.N. ‘’Fratii Buzesti a VII-a Loredana Ionica Premiul al II-lea

 

 

Sectiunea interpretare vocala

Cls  V-VI

grupuri

Nr. Crt. Nume Scoala Clasele Prof. coordonator Premiul
1 Grup Vocal C.N. de Arta ‘’Ion Vidu’’, Timisoara V-VI Georgeta Gheju Premiul I
2 Grup vocal Scoala ‘’Eliza Opran’’, Isalnita, Dolj V-VI Ana-Maria Radescu Premiul I
3 Grup vocal C.N. ‘’Carol I’’, Craiova V-VI Cristina Preda si Mihaela Vasilcoiu Premiul al II-lea
4 Grup vocal Scoala ‘’Maria Rosetti’’, Bucuresti V-VI Silvia Balta Premiul al III-lea
5 Grup vocal C.N.’’Fratii Buzesti’’, Craiova V-VI Loredana Ionica Mentiune
6 Grup vocal Scoala  Gimnaziala  Ghindeni, Dolj V-VI Camelia

Ghira

Busoi Razvan

Mentiune

Solisti

Nr. Crt. Nume Scoala Clasele Prof. coordonator Premiul
1 Ionita

Caroline

Scoala ‘’Traian’’, Craiova V-VI Rezeanu Catalina Premiul I
2 Gavrila Georgiana Scoala ‘’Mircea Eliade’’, Craiova V-VI Rusu Cheita

Angela

Premiul al II-lea
3 Padureanu

Cosmin

Scoala ‘’Elena Farago’’, Craiova V-VI Bobolocu Verginica Premiul al III-lea
4 Ciceu Andreea Scoala ‘’Elena Farago’’, Craiova V-VI Bobolocu Verginica Mentiune

 

Cls  VII-VIII

grupuri

Nr. Crt. Nume Scoala Clasele Prof. coordonator Premiul
1 Grup vocal Liceul de Arte ,, Marin Sorescu’’,  Craiova VII-VIII Dragomir Daniela Premiul I
 

2

Grup vocal Scoala ’’Sf. Andrei’’, Mangalia VII-VIII Nicolae Alina  Cirimpei  Marius Premiul al II-lea
3 Grup vocal Scoala ‘’C-tin Marinescu’’, Galati VII-VIII Calin Ionelia Premiul al III-lea
4 Grup vocal C.N. ‘’Carol I’’, Craiova VII-VIII Cristofir Janeta Mentiune

Cls  VII-VIII

solisti

Nr. Crt. Nume Scoala Clasele Prof. coordonator Premiul
1 Pantea Violeta C.N. de Arta ‘’Ion Vidu’’, Timisoara VII-VIII Gheju Georgeta Premiul I
2 Oprea Ana Maria Scoala ‘’Nicolae Romanescu’’ VII-VIII Baragan Lucia Premiul al II-lea
3 Varzaru  Andra C.N. ‘’Henri Coanda’’ VII-VIII Firescu Rodica

Firescu Daria

Premiul al III-lea

 

Sectiunea ‘’Creatie plastica’’

Categoria  I-IV

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. coordonator Premiul
1 Baragan Teodora-Ioana Scoala Gimnaziala ’’Nicolae Romanescu’’ a II-a Petcu S. Premiul I
2 Udrica Ana Mihaela Scoala Gimnaziala ‘’Nicolae Romanescu’’ a IV-a Calina V. Premiul al II-lea
3 Bundaru Anamaria Scoala Gimnaziala Rascova, Constanta a IV-a Grameni A Premiul al III-lea
4 Corcoveanu Andrei Scoala Gimnaziala Rascova, Constanta a IV-a Grameni A Mentiune
5 Ticulescu Bianca Scoala Gimnaziala Mihai  Eminescu, Giurgiu a IV-a Biro V Mentiune
6 Bujan Bogdan Scoala Gimnaziala ,,Mihai Eminescu ‘’, Giurgiu a IV-a Biro V Mentiune
7 Lixandru Luca Rares Scoala Gimnaziala ,,Mihai Eminescu ‘’, Giurgiu a IV-a Biro V Premiul special
8 Bolbos Loredana Scoala Gimnaziala Sanmihaiu  Roman,  Timis a IV-a Lal Lia Premiul special

 

Categoria  I-IV

Sectiunea colaj

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. coordonator Premiul
1 Ferrado Soriano  Aitana, cls IV, CN ,, Fratii Buzesti’’, Craiova a IV-a Popi Dorina Premiul I

 

Categoria  V-VI

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. coordonator Premiul
1 Miu Petru Scoala Gimnaziala ’’Sfantul Dumitru’’, Craiova a VI  a Balan Camelia Premiul I
2 Anghel Mihnea Scoala Gimnaziala ‘’ Mircea Eliade’’, Craiova a VI  -a Radulescu Anca Premiul al II-lea
3 Ciurbe Diana Scoala Gimnaziala Simion  Barnutiu, Baia Mare a VI a Astalas Ramona Premiul al II-lea
4 Mihu  Cristiana C.N.  I  M Clain,  Blaj,  Alba a VI  a Oltean  Florin Premiul al III-lea
5 Popovici Alexia Scoala Gimnaziala C GH Marinescu, Galati a Va Calin  Ionelia Premiul al III-lea
6 Ciucardel  Vlad C.N.  I  M Clain,  Blaj,  Alba a VI  a Oltean  Florin Mentiune
7 Stanciulescu Miruna C.N.  Elena Cuza,  Craiova a VI a Stamate Luiza Mentiune
8 Ghita Gabriel Scoala Gimnaziala ‘’ Mircea Eliade’’, Craiova a VI  -a Radulescu Anca Mentiune
9 Nicolin Maria Geanina Scoala Gimnaziala ‘’ GP  Manarcescu’’, Lipovu,  Dolj a VI  -a Aleca Elena Mentiune
10 Bujan  Beatrice Scoala Gimnaziala ,,Mihai Eminescu ‘’, Giurgiu a VI a Biro Valeria Premiul special
11 Gurita Larisa Scoala Gimnaziala ,,N  Iorga’’, Focsani, Vrancea a V a Dumitrascu Viorica Premiul special
12 Grigoras Georgiana Scoala Gimnaziala ,,  N  Romanescu ‘’, Craiova a V a Udrica Valentina Premiul special
13 Ivan Andreea Scoala Gimnaziala Moreni, Dambovita a VI a Brehui Violeta Premiul special

 

Categoria  VII-VIII

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. coordonator Premiul
1 Mirea Vlad Scoala Gimnaziala ,,  N  Romanescu ‘’, Craiova a VII a Baragan Lucia Premiul I
2 Popescu Anca Scoala Gimnaziala ,,  N  Romanescu ‘’, Craiova a VII a Baragan Lucia Premiul II
3 Asaftei Ioana CN  Banatean,  Timisoara a VIII a Polita Loredana Premiul al II-lea
4 Micu  Andra Scoala Gimnaziala nr.  8 Bucuresti a VIII  a Bineata Margareta Premiul al III-lea
5 Soare Andreea Scoala Gimnaziala nr.  8 Bucuresti a VII a Bineata Margareta Premiul al III-lea
6 Zamfirache Madalina Iuliana Scoala Gimnaziala G C Marinescu, Galati a VII a Calin Ionelia Mentiune
7 Oprea Evelin  Maria Scoala Gimnaziala Sfantul Nicolae, Targu Jiu a VIII a Ciobanu Liliana Mentiune
8 Cujba Maria Elena Scoala Gimnaziala G C Marinescu, Galati a VIII a Calin Ionelia Mentiune
9 Oprea AnaMaria Scoala Gimnaziala ,,  N  Romanescu ‘’, Craiova a VII a Baragan Lucia Premiul special
10 Preotu Anastasia Scoala Gimnaziala nr.  8, Bucuresti a VII a Bineata Margareta Premiul special
11 Onisa Andrada CN  Banatean,  Timisoara a VIII a Polita Loredana Premiul special
12 Gheorghisan Andreea Maria Scoala Gimnaziala nr 3 Bailesti, Dolj a VII a Cosereanu Dragos Premiul special

 

Sectiunea colaj

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. coordonator Premiul
1 Voica Mihaela Madalina CN ,, Fratii Buzesti’’, Craiova a VII-a Ilina Maria Magdalena Premiul I

 

Categoria  V-VI

Licee de arta

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. coordonator Premiul
1 Meszaros Edvin Liceul de Arte, Baia Mare a VI a Daraban Maria Premiul I
2 Bonat Bianca Andreea Liceul de Arte Baia Mare a VI a Daraban Maria Premiul II
3 Paraschivescu Antonia Liceul de Arte  Marin Sorescu, Craiova a VI  a Dragomir Daniela Premiul al III-lea
4 Vilceanu Madalina Liceul de Arte  Marin Sorescu, Craiova a VI  a Dragomir Daniela Mentiune
5 Puscas Roxana Liceul de Arte Baia Mare a VI a Daraban Maria Mentiune
6 Uza Andra Colegiul National de Arta Ion Vidu Timisoara a VI a Gheju Georgeta Mentiune
7 Fetcu Maria Colegiul National de Arta Ion Vidu Timisoara a VI a Gheju Georgeta Premiul special
8 Badea Cristiana Liceul de Arte  Marin Sorescu, Craiova a VI  a Dragomir Daniela Premiul special
9 Chiver  Maria Alina Liceul de Arte Baia Mare a VI a Daraban Maria Premiul special

 

Categoria  VII-VIII

Licee de arta

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. coordonator Premiul
1 Dinca Daria Cristiana Liceul de Arte  Marin Sorescu, Craiova a VII  a Dragomir Daniela Premiul I
2 Parvan Antonia Stefania Liceul de Arte  Marin Sorescu, Craiova a VIII  a Dinca Monica Premiul II
3 Arbore Elena Liceul de Arte  Stefan Luchian,  Botosani a VII  a Parvu Luminita mentiune

 

 

 

 

Concursul naţional  ’’Nöel dans le monde francophone’’

14-15 decembrie 2015

Secţiunea creaţie literară – poezie

Cls. I-IV

 

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. coordonator Premiul
1 Stanescu Adriana Scoala Gimnaziala Podari , Dolj IV Crăciunescu Viorica Premiul I
2 Dobrescu Martina Şc. Gimnazială ,,Prof.M.Sîmbotin’’, Cîrligele, Vrancea

 

IV Fetcu Mihaela-Elena Premiul II
3 Berbec  Iulia Scoala Gimnaziala

,, Mihai Eminescu ” , Giurgiu

IV Biro Valeria Premiul III
4 Georgescu Bianca Elena Colegiul National ”Fratii Buzesti”, Craiova IV Popi Dorina Menţiune
5 Stancu Alexia Colegiul National ”Fratii Buzesti”, Craiova IV Popi Dorina Menţiune

 

Cls V-VI

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. Coordonator Premiul
1 Guran Raluca Scoala Gimnaziala Podari , Dolj V Crăciunescu Viorica Premiul I
2 Metescu Ştefania Şcoala Gimnaziala “Căpitan Aviator Mircea T.  Bădulescu”, Buzău

 

VI Toma Alina-Cornelia Premiul  I
3 Lascu Andrei Eduard Liceul Teoretic Stefan Cel Mare, Rm Sarat V Lascu Cristina Liliana Premiul II
4 Pelea Ana Maria Liceul Teoretic,,Mihai Viteazul” ,  Băilești, Dolj VI Mladin Adriana Premiul II
5 Covrig Bianca Colegiul National ,,Tudor Vladimirescu”,  Targu Jiu, Gorj V Calotă Rodica Premiul III
6 Gros Andreea Școala Gimnazialǎ ,, Simion Bǎrnuţiu”,

Baia Mare

VI Astalâș Ramona Premiul III
7 Vițel Amalia

 

Școala Gimnazială Nr. 2 Roșiori,    Botoșani V Olaru Anișoara Menţiune
8 Zamfirescu Roxana Şc.Gimnazială ,,Prof.M.

Sîmbotin’’ Cîrligele, Vrancea

 

VI Fetcu Mihaela-Elena Menţiune
9 Sibiescu Maria Alexandra Şcoala Gimnaziala “Căpitan Aviator Mircea T. Bădulescu”, Buzău

 

VI Toma Alina-Cornelia Menţiune
10 Fetcu Maria Colegiul National de Arta Ion Vidu, Timisoara VI Georgeta Gheju Menţiune
11 Dragomir Diana

 

Scoala Gimnaziala ”Sf. Dumitru”, Craiova

 

VI Balan Camelia Premiul special ARPF
12 Ionescu  Livia Scoala Gimnaziala Podari, Dolj VI Craciunescu Viorica Premiul special ARPF
13 Dascălu Alexia Şcoala Gimnazială ,,Mircea Eliade”,

Craiova

 

VI Rădulescu Anca Premiul special ARPF
14 Bouroş Narcisa

 

 

Şcoala Gimnazială “Nicolae Iorga”,  Focşani, Vrancea VI Dumitraşcu Viorica

 

Premiul special ARPF

 

Cls VII-VIII

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. Coordonator Premiul
1 Spirescu Alexandra

 

Şcoala Gimnaziala “Căpitan Aviator Mircea T.  Bădulescu”, Buzău

 

VIII Toma Alina-Cornelia

 

Premiul I
2 Grigore Diana Liceul Pedagogic ,,Spiru Haret” , Buzău

 

VII Stoica Mihaela Silvia Premiul  I
3 Chiriţă Ana-Maria Liceul Teoretic “Henri Coandă”, Craiova

 

VII Firescu Rodica Premiul II
4 Ursoi Andreea Școala Gimnazială Nr. 39 „Nicolae Tonitza”, Constanța VIII Brebeanu Ruxandra Premiul II
5 Boingiu Keren Ioana Şcoala Gimnazială

“ Vasile Alecsandri “,

Bucureşti

 

VII Bărăgan-Stroe Florentina Premiul III
6 Coman Andreea Şcoala Gimnazială Nr.1 Rasova, Constanța VIII Grameni Alina Premiul III
7 Ghibuș Roberta Școala Gimnazială

,,Mihai Viteazul“,

Craiova

 

VII Adriana Salceanu Menţiune
8 Drăghici Cristina

 

Şcoala Gimnazială Bărcăneşti-Structura Condeeşti, Ialomița VII Dinu Livia Constantina Menţiune
9 Vochici  Iulia Victoria Scoala Gimnaziala

,, Mihai Eminescu Giurgiu

VII Biro Valeria Menţiune
10 Panait Iulia Cătălina Şcoala Gimnazială

“ Vasile Alecsandri “

Bucureşti

 

VII Bărăgan-Stroe Florentina Menţiune
11 Pardos Daiana Școala Gimnazială ,,Romul Ladea’ Oravița, Jud. Caras-Severin VIII Anoca Adelita Menţiune
12 Câra Bianca Cristina Școala Gimnazială Nr. 39 „Nicolae Tonitza”, Constanța VIII Brebeanu Ruxandra Menţiune
13 Mirea Daniel – Ştefan Liceul Teoretic

,,Henri Coandă’’,

Craiova

 

VII Firescu Rodica Premiul special ARPF
14 Zemeleagă Ionuţ Școala Gimnazială Podu Dâmboviţei

Podu Dâmboviţei, Com.  Dâmbovicioara, Jud. Argeș

VII Neacșu Ionica-Ramona Premiul special ARPF
15 Rohozneanu Răzvan Şcoala Gimnazială “Elena Rareş”,

Botoşani

VII Luţuc Nicoleta Premiul special ARPF
16 Farcaş Andreea Cristina C.N. Fratii Buzesti VII Ionică Loredana Premiul special ARPF
17 Jearnea Elena Şcoala Gimnazială Nr.1 Rasova, Constanța VIII Grameni Alina Premiul special ARPF
18 Petrică Cristina Nicoleta Scoala Gimnazială Sfântul Nicolae. Târgu Jiu VIII Ciobanu Liliana Premiul special ARPF
19 Pascal Florina

 

Scoala Gimnazială Nr. 1 Ardeoani, Comuna Ardeoani, Judetul Bacau VIII Puscasu Oana-Alexandra

 

Premiul special ARPF
20 Lupșe Georgiana Școala Gimnazialǎ ,,Simion Bǎrnuţiu ’’

Baia Mare

VIII Astalâș Ramona Premiul special ARPF

 

 

 

Sectiunea creatie literara-naratiune

Cls I-IV

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. Coordonator Premiul
1  Boghean Naomi Școala Gimnazială Nr. 2 Roșiori,    Botoșani III Olaru Anișoara Premiul I

 

Cls V-VI

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. Coordonator Premiul
1 Pop Alexandru Liceul Teoretic Stefan Cel Mare, Rm Sarat V Lascu Cristina Liliana Premiul I
2 Răceală Miruna Şcoala Gimnazială Nr. 18 ,,Jean Bart ’’Constanţa

 

VI Roşioru Mădălin Premiul  I
3 Tăbultoc Alin Școala Gimnazială Nr. 2 Roșiori,    Botoșani V Olaru Anișoara Premiul II
4 Daniel Lapadat

 

Scoala Gimnaziala ,,Maria Rosetti ’’

Bucuresti

VI Silvia Balta Premiul II
5 Amititicăi Maria Școala Gimnazială Nr. 2 Roșiori,    Botoșani V Olaru Anișoara Premiul III
6 Zobu Adina Școala Gimnazială ,,Sf. Andrei’’ Mangalia VI Nicolae Alina Premiul III
7 Ciurezu Letiţia Maria Şcoala Gimnazială Mircea Eliade

Craiova

 

VI Rădulescu Anca Menţiune
8 Tinjala Andreea Liceul Teoretic ,,Henri Coanda’’ Craiova VI Mirela Liculescu. Menţiune
9 Agapie Alexandra Şcoala Gimnaziala “Căpitan Aviator Mircea T.Bădulescu”, Buzău

 

VI Armanu Livia Menţiune
10 Sima Ioana Silvia                                             Scoala Gimnazială nr. 81, Bucureşti VI Bineaţă Margareta Menţiune
11 Gavrilă Georgiana Şcoala Gimnazială Mircea Eliade,

Craiova

 

VI Rădulescu Anca Premiul special ARPF
12 Tiganescu Angelica Școala Gimnazială Sf. Andrei , Mangalia VI Alina Nicolae Premiul special ARPF
13 Nicolae Constantin- Daniel Școala Gimnazială Sf. Andrei, Mangalia VI Alina Nicolae Premiul special ARPF

 

Cls VII-VIII

Nr.Crt. Nume Scoala Clasa Prof. Coordonator Premiul
1 Tcaci Cipriana Colegiul National ”Fratii Buzesti”, Craiova VIII Popi Dorina Premiul I
2 Dicu Daniel Școala Gimnazială, Răcari, Judeţ Dâmboviţa VII Gulie Dorin Premiul  I
3 Aldea Iulia Scoala Gimnazială Nr. 81,  Bucuresti VIII Bineaţă Margareta Premiul II
4 Radulescu Anamaria Colegiul National “Elena Cuza”, Craiova VII Stamate Luiza Premiul II
5 Novac Naomi Școala Gimnazială ,,Romul Ladea’ Oravița, Jud. Caras-Severin VII Anoca Adelita Premiul III
6 Olaru –Troscolan  Bianca Scoala Gimnaziala ,, Mihai Eminescu, Giurgiu VIII Biro Valeria Premiul III
7 Anghelina Adelina-Maria C.N. ,, Fratii Buzesti, Craiova VII Ilina Maria-Magdalena Menţiune
8 Dan Truţa Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu “ Şard, Com. Ighiu, Jud. Alba VII Oniţă Viorica Menţiune
9 Iancu Lavinia

 

Colegiul Naţional ,,Pedagogic Carol I

Campulung Muscel, Arges

 

VII Grigorescu Mihaela Menţiune
10 Raţiu Alexandru Scoala Gimnazială Nr. 81,  Bucuresti VII Bineaţă Margareta Premiul special ARPF
11 Malancu Elena Scoala Gimnazială Oprea Iorgulescu, Campulung VIII Radoi Liliana Premiul special ARPF
12 Filip Teodora Scoala Gimnazială,, C-Tin Gh. Marinescu, Galati

 

VIII Ionelia Calin Premiul special ARPF
13 Baițar Dragana Colegiul Național Banațean,

Timișoara

 

VII Poliță Loredana Premiul special ARPF